Find the perfect color for your facade
Get the app2024.09.23.
A szeptember 23-i Nemzetközi hulladékgyűjtő nap arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyagok újrahasznosítása, a környezettudatos tervezés és a hulladék minimalizálása alapvető fontosságú – különösen az építőiparban, ahol a fenntarthatóság és a környezetvédelem érdekében ezek az elvek még nagyobb hangsúlyt kapnak. Ez alkalomból a Baumit szakértői tanácsokkal segít a fenntartható építkezés eléréséhez.
A globális hulladékprobléma egyre égetőbbé válik, és minden iparágnak, így az építőiparnak is komoly szerepet kell vállalnia a megoldásban. Az építőiparban keletkező hulladék mennyisége évről évre nő, ami komoly kihívást jelent a fenntartható fejlődés szempontjából. A szeptember 23-i Nemzetközi hulladékgyűjtő nap az újrahasznosítás és a fenntarthatóbb alternatívák választásának jelentőségére, valamint a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívja fel a figyelmet.
A felelősségteljes építkezésért az építkezők és a kivitelezők is sokat tehetnek. Ebben segíti őket a Baumit Kft. alkalmazástechnikai szakértője, Kékesy Péter az alábbi tanácsokkal:
1. Az építkezés alapos megtervezése, beleértve a szükséges anyagok pontos kiszámítását, segít elkerülni a felesleges hulladék keletkezését. Ehhez a legtöbb építési vállalat, mint a Baumit Kft. minden segítséget megad a felhasználók számára (pl. online fugakalkulátor, telefonos és személyes tanácsadás…). A szükséges mennyiség pontos ismerete egyébként azért is fontos, mert a feleslegesen „nyakunkon maradt” anyagokat általában nem lehet visszaváltani, és mivel tárolhatósági idejük sem korlátlan, ezért egy idő után maguk is hulladékká válnak.
2. Újrahasznosítható anyagok választása, valamint az újrahasznosított építőanyagok használata jelentősen csökkentheti az építkezés ökológiai lábnyomát. Ennek egy jó módja lehet a fenntartható csomagolás használata, mint a Baumit All In Beton B20, melynek csomagolása keverés közben feloldódik, és a beton részévé válik, ráadásul rostjai természetes szálerősítésként is szolgálnak. Így nem keletkezik hulladék, és a kivitelezőt is kevesebb porterhelés éri. Az ilyen innovációk kulcsfontosságúak a hulladékcsökkentés és a fenntartható jövő érdekében.
3. Építkezés közben, a különböző típusú hulladékok szelektív gyűjtése és elkülönítése elősegítheti azok újrahasznosítását. Már az építkezés kezdeti szakaszában javasolt külön konténereket biztosítani az egyes anyagok számára, így elkerülhető, hogy az anyagok keveredjenek, megnehezítve az újrahasznosítást. Például a beton adalékanyagként új beton készítéséhez használható, míg a fa alapú hulladékból forgácslapok, rostlemezek készíthetők, amelyek további építési célokra használhatók.
4. Érdemes tájékozódni a hulladékkezelési lehetőségekről, vagyis arról, hogy a keletkező hulladékot hogyan lehet szakszerűen kezelni, újrahasznosítani. Ezen belül kiemelten fontos figyelni a helyi rendeletekre, amelyek meghatározhatják, hogy mely anyagokat kell külön kezelni, illetve, hogy milyen arányban kötelező újrahasznosítani az építkezés során keletkező hulladékot. Magyarországon számos olyan hulladékfeldolgozó létesítmény működik, ahol az építési törmeléket átválogatják és hasznosítják, például útépítési alapanyagként.
5. Fontos az olyan építőanyagok és technológiák alkalmazása, amelyek hosszú távon fenntarthatóak és csökkentik az energiafelhasználást. A fenntartható építőanyagok használata nemcsak a környezet védelme miatt lényeges, de az épületek hosszú távú fenntarthatóságát is elősegíti. Például a magas hőszigetelő képességű anyagok alkalmazása csökkenti a fűtési és hűtési energiaigényt, amely jelentős költségmegtakarítást eredményezhet. Egyes hőszigetelő rendszerek, mint például a Baumit Star Ásványi, akár 40%-kal is mérsékelhetik az energiafogyasztást, hozzájárulva ezzel a fenntarthatóbb építési gyakorlatokhoz.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a Baumit All In Beton B20 és a termékbe épülő feloldódó csomagolás elsősorban a jövő ígéretes megoldása. Éppen ezért nem is azt tartjuk fontosnak, hogy mekkora az értékesített mennyiség, hanem a folyamatosan tapasztalható és egyre növekvő érdeklődést, mely azt bizonyítja, hogy ez a fejlesztés jó irányba mutat.” – mondta el Kékesy Péter, a Baumit alkalmazástechnikai vezetője.